czwartek, 5 stycznia 2012

Jak znaleźć nabywcę na precle?

Jeśli już panujemy zacząć swoją karierę jako osoba pisząca precle, na początek dobrze jest znaleźć zleceniodawcę. Klienci dzielą się generalnie na jednorazowych, którzy mają dla nas jedno zlecenie i więcej się nie odezwą, oraz na stałych, z którymi ustalamy stałe warunki współpracy przez dłuższy okres czasu.

Z wiadomych przyczyn stali zleceniodawcy są bardziej przez nas pożądani. Są to zazwyczaj pozycjonerzy oraz agencje reklamowe, dla których jesteśmy podwykonawcami. Biura takie często potrzebują dużych ilości zróżnicowanych tematycznie precli na potrzeby swoich klientów.

Dobrym sposobem na rozpoczęcie poszukiwania zleceń jest odwiedzenie for tematycznych. Wszędzie, gdzie porusza się wątki pozycjonowania, copywritingu czy marketingu internetowego, mogą znaleźć się osoby zainteresowane naszymi usługami. Dobrym sposobem jest zwykłe funkcjonowanie w danej społeczności forumowiczów i dodanie w stopce informacji o tym, że piszemy precle na zlecenie.

Istnieją portale ogłoszeniowe które w prosty sposób usprawniają szukanie klientów. Są to dla przykładu zlecenia.przez.net, oferia.pl czy allegro.pl. Każde posiada swój własny sposób działania oraz regulamin z którym powinniśmy się zapoznać. Na popularnych serwisach istnieje jednak duża konkurencja i liczmy się z tym, że możemy przez długi czas nie uzyskać żadnego zlecenia.

Jedną z zalet korzystania z allegro.pl jest fakt, że przy rozpoczęciu transakcji następuje wymiana danych osobowych i nasz zleceniodawca nie występuje anonimowo. Chroni nas to przed próbami oszustwa. Drugim bardzo dużym plusem jest fakt, że najpierw następuje płatność, dopiero potem wysyłamy nabywcy teksty. Jest to bardzo wygodne dla nas oraz zabezpiecza przed opóźnieniami w zapłacie za naszą pracę. 

Niedoświadczona w branży osoba może stać się ofiarą oszustwa. Zazwyczaj sprowadzają się one do dwóch rzeczy: niezapłacenie za zlecenie oraz wyłudzenie tekstów próbnych i nie kontynuowanie współpracy. Należy na to uważać zwłaszcza z tego względu, że jest to bardzo demotywujące do dalszego szukania klientów.

Najcenniejszym źródłem zleceń są nasi stali klienci i ich polecenia. Jeśli będziemy wykazywać się solidnością oraz terminowością być może ktoś poleci nas swojemu znajomemu. Działa to jak w każdej innej branży. Należy jednak wyrobić sobie najpierw odpowiednią markę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz