czwartek, 5 stycznia 2012

Co to są precle?

Precle są to krótkie (zazwyczaj 1000-2000 znaków) teksty reklamowe służące do pozycjonowania stron. Ich nazwa wzięła się od angielskiego terminu presell page, który to oznaczał pierwotnie stronę na której zamieszczano krótkie prezentacje produktów. Obecnie preclami nazywa się zamiennie zarówno teksty, jak i specjalne strony na których się je zamieszcza.

Precle służą do pozycjonowania. Generalna zasada mówi, że im więcej linków zewnętrznych prowadzi na naszą stronę, tym jest ona bardziej wartościowa według wyszukiwarki i przekłada się to na wyższe pozycje naszej witryny w wynikach wyszukiwania. W precle wrzuca się linki prowadzące do naszej witryny i w ten sposób zwiększa jej witrualną wartość. Wyszukiwarki nagradzają nas za to wyższymi pozycjami w wynikach. Teoretycznie.

Precle są specyficznymi tekstami. Bardziej liczy się unikalność tekstu w internecie oraz jego treść niż na przykład styl czy zgodność treści z rzeczywistością. Dzieje się tak ze względu na to, że ludzie bardzo rzadko czytają precle. Zazwyczaj trafiają na nie jedynie automatyczne roboty z wyszukiwarek internetowych. Z tego względu precle odznaczają się co najwyżej umiarkowanym stylem literackim. 

Jak już zostało wspomniane powyżej precle zamieszczane są na specjalnie do tego stworzonych stronach typu presell page (także zwanych preclami). W ich treść wrzuca się linki prowadzące do naszej witryny. Im precel jest dłuższy tym więcej linków wychodzących może z niego prowadzić. Nie liczymy przy tym, że linki te spowodują bezpośrednio jakiś ruch na naszej witrynie; będą one jednak znacząco wpływały na nasze pozycje w wynikach wyszukiwania na konkretne frazy.

Wyszukiwarki internetowe (zwłaszcza Google) promują unikalne treści, zaś kopiowane są dla nich pozbawione wartości. Oznacza to, że jeden precel z linkiem może dla nas wiele zdziałać, kilka jednak identycznych nie działa wcale, bądź też bardzo słabo. Powodem jest ich kopiowana treść. Z powodu takiego promowania unikalności wskazane jest aby jeden precel znalazł się w sieci jedynie w jednym miejscu.

Osoby zajmujące się pozycjonowanie stron zawodowo potrzebują dużych ilości precli. Dzieje się tak z tego względu, że aby tekst był unikalny, może zostać zamieszczony w sieci jedynie w jednym miejscu. Aby osiągnąć określony cel (wypromowanie jakiegoś serwisu w wynikach wyszukiwania) pozycjoner potrzebuje czasami bardzo wielu takich linków. Ilości takie liczy się nawet w setkach. Aby były one za każdym razem unikalne potrzeba jest napisać kilkaset tekstów. Z tego powodu pozycjonerzy zlecają te prace copywriterom oraz contentwriterom.

6 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. dobra informacja dla poczatkujacych i dobrze opisane
  CCTV And burglar alarm installation London
  www.Bullsecurity.co.uk

  OdpowiedzUsuń
 3. Cenne informacje. Zastanawiam się tylko czy wspomniane strony tylko pod boty nie mogą czasem zaszkodzić stronie. Przy okazji zapraszam zainteresowanych usługami programistycznymi na stronę netteria.net

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety już rzadko sie z pisania precli korzysta - google coraz lepiej wyłapuje te rzeczy..

  OdpowiedzUsuń
 5. Czasy precli dawno minęły. Dziś przysporzą więcej problemów niż korzyści https://dolp.pl/pozycjonowanie-stron-www

  OdpowiedzUsuń